Kategoria B

KIA RIO – na takich pojazdach szkolimy i na nich zdaje się egzamin państwowy 

Wymagany wiek minimalny to 18 lat. 

Osoba ubiegająca się o uzyskanie uprawnień może rozpocząć szkolenie nie wcześniej niż 3 miesiące przed osiągnięciem minimalnego wieku.

Część teoretyczna – 30 godzin (możliwość zaliczenia poprzez e-learning)
Sprawdź tutaj wersję demo kursu e-learning!

Część praktyczna 30 godzin

Możliwość płatności w 3 ratach.

Ubezpieczenie w cenie kursu. 

W cenę kursu wliczony jest egzamin teoretyczny i materiały szkoleniowe (dostęp do aktualnej bazy pytań egzaminacyjnych oraz podręcznik).

Nauka teorii możliwa jest w formie tradycyjnej poprzez grupową naukę w siedzibie ośrodka oraz w formie e-learningu, czyli naukę zdalną dzięki dostępowi do platformy szkoleniowej poprzez internet pod nadzorem trenera-wykładowcy. Każdą interpretację przepisów osoba ucząca się metodą online może skonsultować z trenerem-wykładowcą, gdyż dla nas najważniejsze jest prawidłowe przygotowanie do bezpiecznego poruszania się po drogach.

Szkolenie praktyczne przebiega w towarzystwie sympatycznych, ale i wymagających instruktorów, którzy mają swoje sposoby, aby skutecznie przyswoić osobie szkolonej znajomość przepisów ruchu drogowego i techniki jazdy samochodem. Jazdy odbywają się nie tylko w ruchu miejskim, ale także na drogach poza obszarem zabudowanym, co pozwala zapoznać się z prowadzeniem pojazdu z większą prędkością.

Podczas jazdy pokazujemy zasady eco-drivingu, czyli jak jeździć, aby zużywać mniejsze ilości paliwa. Udzielamy wskazówek, które są pomocne w kierowaniu samochodem po zdaniu egzaminu państwowego. Do każdej osoby szkolonej podchodzimy indywidualnie, jeśli istnieje taka potrzeba umożliwiamy szkolenie z kilkoma instruktorami.

CENA KURSU KATEGORIA B – 3600 zł

CENA KURSU EKSPRESOWEGO B – 4500 zł (CAŁY KURS MOŻESZ UKOŃCZYĆ W MINIMUM 2 TYGODNIE!)

Najbliższy kurs rozpoczynamy w dniu 05.11.2024 r. o g. 16:30. Zapraszamy !!!

Jak zapisać się na kurs?

Wypełnij wniosek w wydziale komunikacji zgodnym z miejscem zameldowania wraz z następującymi załącznikami:

  • orzeczeniem lekarskim stwierdzającym brak przeciwwskazań do kierowania pojazdem

  • aktualną fotografię

  • zgodą rodziców – przed uzyskaniem pełnoletności Odbierz z wydziału komunikacji tzw. Profil Kandydata na Kierowcę (PKK) – będzie on potrzebny do zapisania się na szkolenie w wybranym Ośrodku Szkolenia Kierowców (OSK) a następnie na egzamin.

Jak przebiega egzamin teoretyczny?

Osoba egzaminowana zdaje  egzamin teoretyczny w formie testu komputerowego składającego się z 32 pytań. Każde z nich posiada przypisaną mu wagę punktową od 1 do 3. Zadaniem osoby jest uzyskać co najmniej 68 z 74 możliwych punktów.

Podczas egzaminu zadaniem osoby egzaminowanej jest odpowiedź na 20 pytań z wiedzy podstawowej i na 12 z wiedzy specjalistycznej. Zadania egzaminacyjne są dobierane losowo dla każdego zdającego z osobna. Wartość punktowa poszczególnych pytań jest określana na podstawie ich znaczenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.Wszystkie pytania  egzaminu teoretycznego na prawo jazdy mają tylko jedną prawidłową odpowiedź. Czas trwania egzaminu wynosi 25 min.

Nie zapomnij!

Przed przystąpieniem do egzaminu musisz okazać egzaminatorowi dokument potwierdzający tożsamość np. dowód osobisty lub paszport.

Czym możemy poruszać się mając prawo jazdy kategorii B?

Prawo jazdy kategorii B uprawnia do prowadzenia pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 3,5 t z wyjątkiem autobusu i motocykla.

Posiadając uprawnienia tej kategorii automatycznie możemy kierować pojazdami niższych kategorii prawa jazdy - B1 i AM, czyli motorowerem, czterokołowcem oraz czterokołowcem lekkim.

Możemy poruszać się z przyczepą o DMC do 750 kg. Dozwolone poruszanie się z przyczepą o wyższym DMC pod warunkiem, że łączne DMC zespołu pojazdów nie przekracza 3500 kg. W innym przypadku konieczne jest zdobycie dodatkowego uprawnienia w postaci kodu 96.

Prawo jazdy kategorii B to również uprawnienia do prowadzenia ciągnika rolniczego i pojazdu wolnobieżnego albo w połączeniu z przyczepą.

Jeśli posiadamy prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat, to mamy prawo jeździć motocyklem o pojemności skokowej silnika do 125 cm3 i mocy 11 kW przy stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającej 0,1 kW/kg.

Jaką przyczepę można ciągnąć z kategorią B?

Z prawem jazdy kat. B możemy prowadzić samochód o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 3,5 t w połączeniu z przyczepą o DMC do 750 kg. Łączna masa pojazdów wyniesie wtedy 4250 kg. 

W sytuacji, gdy DMC przyczepy wyniesie powyżej 750 kg, to wówczas prawo jazdy kat. B uprawnia do ciągnięcia tejże przyczepy pod warunkiem, że łączne DMC zespołu pojazdów nie przekroczy 3,5 t.

Jak prawidłowo przygotować się do egzaminu praktycznego na kategorię A?

Przyszyły motocyklista ma obowiązek posiadania odpowiedniego stroju składającego się:

  • ze spodni z długimi nogawkami,

  • z kurtki z długimi rękawami zapinanymi na suwak, guziki lub zatrzaski,

  • z rękawic motocyklowych zakrywających całe dłonie oraz

  • z obuwia obuwia pełnego, zakrywającego stopę, wiązanego lub zapinanego na klamry, rzepy lub zatrzaski lub obuwia typu motocyklowego.