Kurs prawa jazdy kat. B

Kurs prawa jazdy kategorii B


KIA RIO – na takich pojazdach odbywa się kurs kat B i na nich zdaje się egzamin państwowy. 

Warunkiem ubiegania się o prawo jazdy kategorii B jest:

  • ukończenie 18 lat, szkolenie można rozpocząć nie wcześniej niż 3 miesiące przed osiągnięciem minimalnego wieku
  • zaświadczenie lekarskie
  • Profil Kandydata na Kierowcę (PKK)

Kurs na prawo jazdy kategorii B to wliczone w cenie:

  • część teoretyczna – 30 godzin
  • część praktyczna 30 godzin
  • ubezpieczenie
  • egzamin teoretyczny
  • materiały szkoleniowe (dostęp do aktualnej bazy pytań egzaminacyjnych oraz podręcznik).

Istnieje możliwość rozłożenia płatności na raty oraz zdawania egzaminu na naszych pojazdach.

Ukończony kurs kategorii B i zdany egzamin państwowy pozwalają nabyć uprawnienia do kierowania:

  • pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 3,5 t z wyjątkiem autobusu i motocykla
  • pojazdami niższych kategorii prawa jazdy - B1 i AM
  • ciągnikiem rolniczym i pojazdem wolnobieżnym albo w połączeniu z przyczepą

Prawo jazdy kategorii B uprawnia do przewożenia maksymalnie 9 osób wraz z kierowcą w busie o DMC nieprzekraczającej 3,5 tony.

Jeśli posiadamy prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat, to mamy prawo jeździć motocyklem o pojemności skokowej silnika do 125 cm³ i mocy 11 kW przy stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającej 0,1 kW/kg.

Jaką przyczepę można ciągnąć z kategorią B?

Z prawem jazdy kategorii B możemy prowadzić samochód o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 3,5 t w połączeniu z przyczepą o DMC do 750 kg. Łączna masa pojazdów wyniesie wtedy 4250 kg. 

W sytuacji, gdy DMC przyczepy wyniesie powyżej 750 kg, to wówczas prawo jazdy kategorii B uprawnia do ciągnięcia tejże przyczepy pod warunkiem, że łączne DMC zespołu pojazdów nie przekroczy 3,5 t.

Kurs prawa jazdy kategorii B - Dlaczego warto wybrać Ośrodek Szkolenia Kierowców Vektra?

Szkolimy od 1991 roku i jako szkoła nauki jazdy przez ten czas wyszkoliliśmy tysiące kursantów. Nauka teorii podczas kursu kategorii B możliwa jest w formie tradycyjnej poprzez grupową naukę w siedzibie ośrodka oraz w formie e-learningu (Sprawdź tutaj wersję demo kursu e-learning!). Każdą interpretację przepisów osoba ucząca się metodą online może skonsultować z trenerem-wykładowcą, gdyż dla nas najważniejsze jest prawidłowe przygotowanie do bezpiecznego poruszania się po drogach.

Nauka jazdy samochodem przebiega w towarzystwie sympatycznych, ale i wymagających instruktorów, którzy mają swoje sposoby, aby skutecznie przyswoić osobie szkolonej znajomość przepisów ruchu drogowego i techniki jazdy samochodem. Kurs kategorii B praktyczny odbywa się nie tylko w ruchu miejskim, ale także na drogach poza obszarem zabudowanym, co pozwala zapoznać się z prowadzeniem pojazdu z większą prędkością. Staramy się, aby kurs na prawo jazdy kategorii B w naszej szkole dał każdemu kursantowi swobodę i pewność poruszania się autem.

Podczas jazdy pokazujemy zasady eco-drivingu, czyli jak jeździć, aby zużywać mniejsze ilości paliwa. Udzielamy wskazówek, które są pomocne w kierowaniu samochodem po zdaniu egzaminu państwowego. Do każdej osoby szkolonej podchodzimy indywidualnie, jeśli istnieje taka potrzeba umożliwiamy szkolenie z kilkoma instruktorami.

Dbamy o nasze pojazdy, aby były zawsze sprawne i zadbane podczas jazdy, co sprawia, że kursant czuje się pewnie i komfortowo w samochodzie. Uzupełniamy naszą flotę o samochody zgodne z tymi, jakie są w ośrodku egzaminowania dzięki czemu minimalizujemy stres mający miejsce podczas egzaminu dla kategorii B w PORD.

Zapraszamy na kurs prawa jazdy na samochód osobowy do OSK Vektra!

Kurs prawa jazdy kategorii B w Gdańsku - Zapisz się już dziś!

Kurs również w języku angielskim.

Ile kosztuje kurs kategorii B

KURS KATEGORII B – 3600 zł

KURS KATEGORII B EKSPRESOWY  – 4500 zł (CAŁY KURS MOŻESZ UKOŃCZYĆ W MINIMUM 2 TYGODNIE!)

Najbliższy kurs rozpoczynamy w dniu 06.05.2025 r. o g. 16:30. Zapraszamy !!!

Jak zapisać się na kurs?

Wypełnij wniosek w wydziale komunikacji zgodnym z miejscem zameldowania wraz z następującymi załącznikami:

  • orzeczeniem lekarskim stwierdzającym brak przeciwwskazań do kierowania pojazdem

  • aktualną fotografię

  • zgodą rodziców – przed uzyskaniem pełnoletności Odbierz z wydziału komunikacji tzw. Profil Kandydata na Kierowcę (PKK) – będzie on potrzebny do zapisania się na szkolenie w wybranym Ośrodku Szkolenia Kierowców (OSK) a następnie na egzamin.

Jak przebiega egzamin teoretyczny?

Osoba egzaminowana zdaje  egzamin teoretyczny w formie testu komputerowego składającego się z 32 pytań. Każde z nich posiada przypisaną mu wagę punktową od 1 do 3. Zadaniem osoby jest uzyskać co najmniej 68 z 74 możliwych punktów.

Podczas egzaminu zadaniem osoby egzaminowanej jest odpowiedź na 20 pytań z wiedzy podstawowej i na 12 z wiedzy specjalistycznej. Zadania egzaminacyjne są dobierane losowo dla każdego zdającego z osobna. Wartość punktowa poszczególnych pytań jest określana na podstawie ich znaczenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wszystkie pytania  egzaminu teoretycznego na prawo jazdy mają tylko jedną prawidłową odpowiedź. Czas trwania egzaminu wynosi 25 min.

Nie zapomnij!

Przed przystąpieniem do egzaminu musisz okazać egzaminatorowi dokument potwierdzający tożsamość np. dowód osobisty lub paszport.